Projektový den BŘEZEN – MĚSÍC KNIHY A INTERNETU očima žáků ZŠ Koperníkova

Vloženo: 22.3.2018 | Autor: Povraznikova | Zobrazeno: 122x
Dne 20. března 2018 se na naší škole uskutečnil projektový den věnovaný březnu, MĚSÍCI KNIHY A INTERNETU. Pro žáky 2. stupně byl připraven speciální šestihodinový vzdělávací a dovednostní program.

Hned v prvních 25 minutách žáci zhlédli dokument Zdeňka Svěráka – Jak se dělá kniha. Dozvěděli se tak například, co je nakladatelství, bestseller, ediční plán, co dělá manažer výroby, co se děje v expedici a mnoho dalšího. Na základě toho pak následující hodinu ve skupinách vyplňovali kvíz, který se skládal     z 21 otázek týkajících se právě tvorby knihy a jejího šíření.

Úkolem žáků v dalších minutách projektového dne bylo krátce poreferovat o knize, kterou si v poslední době přečetli a současně přinesli z domova, aby ji mohli svým spolužákům představit a doporučit k četbě.

Přesně ve druhé polovině projektového vyučování se deváté ročníky zaměřily na práci
s internetem, který použily pro vyhledání slavných severočeských autorů a významných knižních rekordů. Nižší ročníky toho času luštily křížovku, která jim následně odhalila téma čtvrté projektové hodiny. V připravené prezentaci se mohli žáci 6. – 8. ročníků blíže seznámit s předními českými ilustrátory dětských knih a při následném rozdělení do skupin pak tyto znalosti zúročit při plnění úkolů na pracovních listech.

V následující hodině pak šlo všem zúčastněným o výtvarné a literární zpracování projektového dne. 6. a 7. třídy se věnovaly ztvárnění českých lidových pohádek formou ilustrací či komiksu.

O podobné usilovali i žáci zbývajících vyšších ročníků, tématem však byly v jejich případě Erbenovy balady Polednice a Svatební košile. Náplní této hodiny se pro šesté až osmé ročníky stalo také skládání puzzle s motivy ilustrací. A my, deváťáci, jsme tou dobou seděli nad papírem, dali hlavy dohromady a sepsali tento článek.

Nejlepší výtvarné práce se pak staly ozdobou nástěnek a posuvných panelů školy.
Materiál a výtvarné zpracování vzdělávacího programu zajistily Mgr. Markéta Chalupová a Mgr. Paraska Klasová, o literární  podobu jednotlivých úkolů se postaraly češtinářky Mgr. Renata Vostatková, Mgr. Petra Hájková a Mgr. Pavlína Šnídlová. Momentky z projektového dne okem fotoaparátu zachytila Ing. Kateřina Riby.

Doufáme, že projektový den si všichni užili a že se těší na další v roce příštím.

Daniel Svoboda, Magdalena Kroužková, Karolína Pokštefelová, Barbora Školová
(žáci 9. roč.) a Mgr. Pavlína Šnídlová