Evropský den jazyků

Vloženo: 26.9.2016 | Autor: Amlerova | Zobrazeno: 4384x
Evropský den jazyků (26. 9. 2016) oslavili žáci druhého stupně ZŠ Koperníkova projektovým dnem, díky kterému si netradiční formou rozšířili své vědomosti nejen v oblasti zeměpisu, jazykové rozmanitosti a studia jazyků v zemích Evropy.

Úkolem žáků bylo především shromáždit veškeré potřebné informace, ale také vymyslet způsob, jakým budou svým spolužákům danou zemi prezentovat. Složitým cílem byla též organizace činnosti v konkrétní třídě a rozdělení jednotlivých úloh.

Na počátku všeho byl vyslán jeden zástupce třídy, který vylosoval stát. Veškeré naděje se upínaly k jednomu člověku, jelikož každý měl o svém ideálním státu jinou představu. Nakonec však dorazil posel, který třídě sdělil, jaký stát bude po následujících šest hodin jejich druhým domovem.  Ať již byly představy žáků jakékoli, museli tento stát přijmout za svůj. To znamenalo začít plánovat způsob prezentace, shromažďovat informace a rozdělit si konkrétní role. Toto vše žáci plnili tři vyučovací hodiny. Po té již nastala chvíle, kterou všichni toužebně očekávali. Samotná prezentace úsilí, které všechny třídy do projektu vložily, začala čtvrtou hodinu. Ačkoli v některých očích byl vidět strach, či přinejmenším obava, všichni nakonec svou úlohu hravě zvládli a překonali ostych, či dokonce sami sebe. Měli jsme možnost dozvědět se mnoho informací a zajímavostí o Španělsku, Norsku, Finsku, Lucembursku, Nizozemsku, Belgii, Itálii, Rusku, Řecku, Švédsku, Francii a Švýcarsku. Všem třídám se prezentace velice povedla, ovšem největší pochvalu zřejmě zaslouží 6. B, která prezentovala Řecko formou scénky. Zbytek páté hodiny byl žákům puštěn dokument o Leningradu a šestá hodina již patřila úklidu třídy a tvorbě nástěnek, na kterých si všichni dali velice záležet.

Žáci během této netradiční výuky měli možnost dozvědět se mnoho užitečných informací, prezentovat své názory a vědomosti před náročným publikem, či pracovat v kolektivu. Většina žáků přiznala, že se jim tato forma práce zamlouvala a těší se na další podobnou výuku.

Bc. Alena Prachařová a Bc. Radka Kosinská